F430

Posted by

Ferrari-F430-001Tasarımını herkesin (Ferrari sevmeyenlerin bile) beğendiği performans canavarı F430.

Ferrari-F430-002Ekim 2004 Paris Motor Show’da tanıtılan F430, F355 serisine F1 şanzıman geldiğinde kaybolan F harfinin tekrar geri döndüğünün habercisiydi.

328, 348, F355, 360 ve sonunda F430 diye giden tarihi gelişimde, düz hatlar yerini yuvarlak hatlara, kapaklı farlar ise sabit farlara bıraktı. F430, Ferrari’nin V8 motorlu Berlinetta’larında adeta yepyeni bir devir açtı. Aracın gelişiminde Ferrari’nin Gestione Sportiva F1 Racing Bölümünde yürütülen Formula 1 çalışmalarının büyük etkisi vardı. Karbon seramik fren disklerinden, seri otomobiller tarihinde ilk kez kullanılan E-Diff elektronik şanzıman ve motoru çalıştıran start butonunun yanı sıra, sport, race gibi sürüş modlarını değiştiren şalterin direksiyon üzerinde olmasına kadar neredeyse tüm araç F1 teknolojisi ile donatılmıştı.

Ferrari-F430-003360 Modena’nın getirdiği yuvarlak hatlı tasarım, çok daha ileri bir boyuta götürülerek hem sert ve sivri çizgiler, hem de yuvarlak hatlar korundu. 360 Modena’daki yuvarlağımsı farlar yerini sivri bir far tasarımına, ön tamponda bulunan yamuk dörtgen şeklindeki hava girişi büyütülerek devasal bir oval hava girişine, arka stoplar küçültülerek daha agresif bir tasarıma geçildi. Aracın yanındaki çizgiler ise iyice gerginleştirilerek aracın tasarımı mükemmel bir hale getirildi.

Ferrari-F430-006-MotorBiraz geçmişe dönersek, 2003 yılında çıkan V10 5.0 Lt motorlu Lamborghini Gallardo, 1999 yılında çıkan V8 3,6 Lt motorlu 360 Modena’yı hem 4 yıllık teknoloji farkı, hem de 1.5 katına yakın büyüklükteki motor hacmi ve fazladan 2 silindiri ile performansta geride bırakıyordu. Elbetteki buna tam olarak aynı sınıfta bulunmasalar dahi, otomobil dergi ve programlarının da etkisi bulunuyordu. Fakat yine de neredeyse hepsi yarış ruhu taşıyan Ferrari hayranları tarafından olumsuzlukla karşılanıyordu. Tabii ki buna Ferrari’nin yanıtı gecikmedi. Hem de tokat gibi bir yanıt geldi. Gallardo’nun çıkışından 1 yıl sonra, 2 silindir az ve 700 cc daha küçük motoru ile Gallardo’yu pistlere ve caddelere gömen F430’u çıkarttı. Gallardo’nun 100 km 4.2 saniyede hıza çıkışına 4.0 saniye, Lamborghini’nin son vites oranını uzatarak zoraki olarak çıktığı 309 km/saat son hıza ise hiç dur durak bilmeden rahatça 315 km/saate çıkarak cevabını verdi.

Ferrari-F430-004-ic-MekanF430’un getirdiği yenilikler mükemmel tasarım ve olağanüstü performans ile de kalmadı. Ferrari’nin performans yol tutuşunu ön planda tutarak hiç önemsemediği konfor ve şehiriçi kullanımıda da tüm rakiplerinden çok daha iyiydi. Öylesine iyiydi ki, spor otomobiller arasında konfor abidesi sayılan Porsche 911’den bile çok daha konforlu ve gündelik kullanıma uygundu. Bu, Ferrari tarihinde neredeyse görülmeyen birşeydi. Tüm bunlar üstüste gelince F430 tam manasıyla eksiksiz ve muhteşem ötesi bir süperspor otomobil oldu. Elbette ki bu başarı karşılıksız kalmadı ve piyasaya çıkar çıkmaz, büyük siparişler aldı ve caddelerde görülmeye başladı

Ferrari-F430-007F430, öyle kolay kullanımlıydı ki, hemen herkes bir süre kullanıp alıştıktan sonra Race (Yarış) modunda aracı kullanıp üstün performansın keyfini çıkarabiliyordu. Sürüşü öylesine keyifliydi ki, Lamborghini Gallardo bir yana Murcielago’dan bile daha keyifli bulundu. Tabii ki kolay kullanımlı oluşu bu aracın sonuna kadar ateşli bir Ferrari olması gerçeğini değiştirmedi. Boş alanlarda 2-3 kilometre öteden bile duyulabilen, gök gürültüsü kıvamında bir ses ile kullanan ve izleyenlerin aklını başından alıyordu. Hala da almaya devam ediyor.

Ferrari-F430-008İç mekanda ise 360 Modena’nın modernleştirilmiş ve mükemmelleştirilmiş hali vardı. Havalandırma çıkışları modern ve sportif hale getirilerek klasik 5 kollu Ferrari jantlarını anımsatan bir parça gelmiş, 360 Modena’nın göstergelerini ayıran gümüş renkli panel gitmiş, tek bir pencereden bakılabilen bir gösterge tablosu eklenmişti ve ortada bulunan sarı tabanlı büyük devir göstergesi de dikkatleri çekiyordu. Genel olarak 3 kollu direksiyonun arkasındaki kulakçıklardan değiştirilen vitesler kullanılsa da, klasiklerden vazgeçemeyenler için ise istek üzerine manuel vites seçeneği ile alınabiliyordu.

Ferrari-F430-009360 Modena’dan alışılageldiği üzere motoru cam bir kapak kapatıyor ve bir sanat eseri gibi estetik olan motor görünebiliyordu. Bu kapağın iki yanında ince dokunmuş metal bir ızgara vardı ve buradan giren suların toplanması için alta bir su kanalı yapılmıştı. Ayrıca arka çamurlukların üzerindeki hava kanalları bu su kanalına açılarak rüzgar basıncı ile toplanan bu suyun dışarı atılması sağlanıyordu. Bunların yanı sıra ön havalandırma girişleri, arka difüzör ve diğer tüm aerodinamik yapı aracın hem yol tutuşunu, hem mükemmel çalışmasını hem de performansını son derece olumlu etkiliyordu.

Ferrari-F430-010F430 ile ilgili son ayrıntı ise, üretilen son aracın gümüş renkli gövdeye ve üzerinde altın renkli bir şeride ve altın renkli jantlara sahip olup, bu aracın satılmasından elde edilen gelirin Abruzzo depreminden etkilenen ailelere bağışlanmış olmasıdır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir